T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bayburt’ta Koyunculuğun Alt Yapısının Geliştirilmesi Projeleri Kapsamında Ekipman Dağıtımı Yapıldı

Yayın Tarihi : 2.12.2022

Dağıtım törenine Vali Cüneyt EPCİM, DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref DEMİR, Tarım ve Orman İl Müdürü Selami Ersen, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Hacı Ali Polat, Ziraat Odası Başkanı Abuzer YILDIRIMTEPE, sektör temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Vali Epcim, Küçükbaş hayvancılığı geliştirmek, yerli ırk koyun yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak, koyunculuğun alt yapısının geliştirilmesi ve kırsalda yaşayan vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek amacıyla hazırlanan projelerle ekipman dağıtımı yapıldı, Vali Epcim, hayvancılık noktasında da Bayburt'un önemli bir birikime sahip olduğunu kaydetti.

Vali Epcim, bu kapsamda koyunculuğun geliştirilmesi başta olmak üzere önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlatarak, Projeler kapsamında; 4 adet mobil koyun banyoluğu, 4 adet kırkım makinesi, 1 adet bileme makinesi ve 105 litre foksim etken maddeli ektoparaziter ilaç alımı yapılarak çiftçilerimizin hizmetine sunuldu bunun yanında 35 üreticimize 35 adet Çadır Tipi Koyun Ağılı ve 27 üreticimize 27 adet Seyyar Çoban Evi dağıtımı ve 148 üreticimize 691 adet metal koyun yemliği dağıtımı yapıldı. Yapılan projeler ile 3.742.000,00 TL yatırım yapılmış oldu.

Destekleri dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ'ye, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK'a, DOKAP Başkanı Hakan GÜLTEKİN'e İl Tarım ve Orman Müdürü Selami ERSEN ve teknik personeline teşekkür ettiğini söyledi,

Konuşmaların ardından Vali Epcim ile protokol mensuplarınca çiftçilere ekipman dağıtımı yapıldı.