T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bayburt’ta 'Uzman Eller Projesi' Hayata Geçti

Yayın Tarihi : 3.10.2022

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında, Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi ile 2022 yılı içerisinde Bayburt'ta 11 yatırımcıya toplam 1 milyon 100 bin lira hibe ödemesi yapılarak yeni işletmeler kurulmuştur. Proje kapsamında kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden; meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım,  hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun olanlar için, ilimizde 15 başvuru alınmış olup, başvuru sahiplerinden 13 kişi ile hibe sözleşmesi imzalanmış ve 11 kişi yatırımını tamamlayarak 100'er bin TL hibe ödemesini almaya hak kazanmıştır. Hibe ödemesi ve ayni katkı ile beraber ortaya konulan bütçe ile yatırımcılarımıza uzman oldukları konularda iş sahası oluşturulmuş ve üretime katkı sağlanması amaçlanmıştır.

            Proje kapsamında Uzman Eller tarafından hayata geçirilen Süt Sığırcılığı, Büyükbaş Hayvancılık-Besicilik, Arıcılık ve Manda Yetiştiriciliği konularında ilimizde yeni işletmeler kurularak yetiştiriciliğe başlanmış olup, proje sahipleri ile yapılan görüşmelerde; devletimiz tarafından yapılan bu desteğin kendileri için ve bölge ekonomisi için oldukça faydalı olduğunu, kendi gayretleriyle daha çok çalışarak işletmelerini büyüteceklerini ifade etmişlerdir.

            İlimizde, Uzman Eller tarafından oldukça ilgi ile karşılanan "Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi" 2023 ve 2024 yıllarında da devam ettirilecek olduğundan, şartları tutan diğer yatırımcıların da projeyi yakından takip etmeleri faydalı olacaktır.