T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SERTİFİKALI ARICILIK KURSUMUZ DEVAM EDİYOR...

Yayın Tarihi : 4.02.2022

Bayburt'un doğal kaynaklarının üretime kazandırılarak güvenilir ve sağlıklı bal ve diğer arı ürünlerinin temini için öncülük etmek, ilimizde uygulanmakta olan çeşitli arıcılık projelerinin sürdürülebilirliğini artırmak ve bölgemiz meralarında, ilimiz ekonomisinde katma değeri yüksek olan arı ürünleri üretiminin artırılması için İl Müdürlüğümüz tarafından Arı Yetiştiriciliği Kursları düzenlenmektedir.

            Gerek gıda güvenliği gerekse üretim kalitesi bakımında balın sağlıklı ve organik şartlarda üretilmesi büyük önem arz etmektedir. Bayburt'un coğrafi konumu nedeniyle her vadisinin farklı özelliklerde flora yapısına sahip bir il olması, bal üretiminde kalite olarak kendisini göstermektedir. Amacımız, kadim bir arıcılık birikimine sahip olan ilimizin, rakım ve flora yapısı çeşitliliğiyle sahip olduğu üstünlüğü kullanarak, arıcılık sektöründe hak ettiği noktalara ulaşmasını sağlamaktır.

Bu kapsamda 24.01.2022 tarihinden 15.02.2022 tarihine kadar devam edecek olan kursumuzu İl Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Öner BAKAN yürütmektedir.

Kurs sonunda kursiyerlere aşağıda sıralanan konularda beceri kazandırılıp teknik arıcılık yapmaları sağlanacaktır.

-Arıcılığın tarihi ve gelişimi

- Arıcılığın tarım ve ülke ekonomisindeki yeri

- Dünyada ve Türkiye'de arıcılık

-Arıcılıkta kullanılan alet ve malzemeler

-Arı ırkları

-Bal arılarında büyüme ve gelişme

-Bal arılarının beslenme, besin madde ihtiyaçları

- Arı kolonisini oluşturan bireyler ve koloni düzeni

- Bal arılarının yararlandıkları doğal yiyecek kaynakları

- İyi bir arıcılıkta dikkat edilmesi gerekenler

- Arıcılıkta yıl boyunca yapılacak çalışmalar

- Arıcılıktan sağlanan ürünler

- Arı sağlığı

 

Kurslarımıza toplam 75 kişi katılmış olup, eğitim sonunda yapılacak olan sınavda başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığından onaylı sertifika verilecektir.