T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Sulama Yatırımları Meyvesini Vermeye Başladı

Yayın Tarihi : 24.08.2021

İlimizde son yıllarda gerçekleştirilen sulama yatırımları neticesinde su imkanına kavuşan arazilerde, artık yılda ikinci ürün yetiştirilebiliyor.

            İlimiz Merkez Tomlacık Köyü çiftçilerimizden Muzaffer ÇEVİK'in İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen demonstrasyon çalışmaları kapsamında 50 dekar alanda yetiştirdiği yulaftan sonra 1 Temmuz'da ikinci ürün olarak ekimini yaptığı fiğ ve silajlık mısırın vejetatif gelişiminin iyi olduğu, hasat veriminin de dekara 5 ton civarında olacağı tahmin edilmektedir.

           İl Müdürü Selami ERSEN yapmış olduğu açıklamada '' İlimizdeki hayvancılığın en çok kaliteli kaba yem ihtiyacı olup, sulama imkanlarının artmasıyla ikinci ürün silajlık mısır, fiğ, yonca gibi yem bitkilerinin yetiştirilmesine imkan sağlanmıştır. İlimizin ekolojik ve iklim yapısı ikinci ürün yem bitkilerinin başarıyla yetiştirilmesine uygundur. İlimiz iklim koşullarında ikinci ürün yem bitkisi yetiştiriciliği yaparak tarım arazilerinde optimum fayda sağlanmasının yanında üreticilerimizin dekar başına aldıkları ürün miktarının artırılması ve birim alandan maximum faydanın sağlanacağı bir üretim metodu hedeflenmiştir'' dedi.