T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Koronavirüs İle Mücadelede Kontrollü Normalleşme Süreci

Yayın Tarihi : 5.03.2021

​Koronavirüs Hastalığı (Covid-19), ilk olarak Çin'in Vuhan Eyalet'inde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, nefes darlığı, öksürük) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020'de tanımlanan bir virüstür. Dünya genelinde oluşan salgın ilk olarak bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarlarında bulunan kişilerde tespit edilmiş olup daha sonra doğrudan temas yoluyla insandan insana yayılım göstererek dünya ülkelerine yayılmıştır.

Dünya genelinde 116 milyon 291 bin, Türkiye'de 2 milyon 746 bin vaka sayısına ulaşan hastalık ülkemizde ilk olarak 11 Mart 2020 tarihinde görülmüştür. İlk vakanın Çin'de görülmesini takiben Türkiye hızlı bir şekilde önlemlerini almaya başladı. Gümrük işlemlerin de ilk olarak Çin'den yapılan ithalatlarda Covid-19 kapsamında gerekli tedbirler alındı. İhracı Ön İzne Bağlı Mallar Listesi'ne etil alkol, kolonya, dezenfektan gibi ürünler eklendi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gönderilen yazıya istinaden, Covid-19 salgınının kaynağı ve epidemiyolojisi ile ilgili bilgiler netlik kazanıncaya kadar, başlamış işlem niteliğindekiler hariç olmak üzere, tüm ülkelerden gelen egzotik hayvanlar ile omurgasızlar, amfibik hayvanlar, köpek, kedi, gelincik, süs balıkları, sürüngen, kemirgen, evcil tavşan ve tüm kuşların, yolcu beraberi ve ticari kapsamda ülkeye girişinin askıya alındığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı Koronavirüs Tedbirleri Genelgeleri kapsamında Bayburt İl Emniyet Müdürlüğü, Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü ve Bayburt Belediyesi Zabıta Ekipleri ile birlikte Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şubesi Kontrol Görevlileri tarafından eş zamanlı denetimler gerçekleştirilmiştir. Denetimler kapsamında lokanta, restoran, kafe, çay bahçeleri, kahvehaneler, kıraathaneler, camiler, hamam ve saunalar, taksi ve minibüs durakları, şehirler arası otobüsler, düğün salonları, berber ve kuaförler, oyun salonları ve internet kafeler, marketler, bakkal ve büfeler denetlenerek Covid-19 tedbirleri hakkında vatandaşlar bilgilendirilmiştir.

İl Müdürümüz Selami Ersen konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada; "Covid-19'un Türkiye'de ilk görüldüğü tarih olan 11 Mart 2020 tarihinden itibaren Gıda ve Yem Şube Müdürlüğümüz Kontrol Görevlileri tarafından 1522 işletme denetimi yapılmış olup vatandaşlarımızın güvenli gıdaya ulaşmasında mesai kavramı gözetmeksizin görevimizin başında olduğumuzu belirtti. Ayrıca vatandaşlarımızın sosyal mesafe ve gerekli hijyen kurallarına dikkat ederek bize yardımcı olmaları, bu sıkıntılı ve zorlu süreci hep birlikte el birliğiyle atlatacağımızı söyledi."